Dovolená od nás   |   Nabídka Letenek   |   Cestovní pojištění   |   Kontakt tisk
DESTINACE
OKRUŽNÍ PLAVBY
POZNÁVACÍ OKRUHY
SPECIÁLNÍ NABÍDKA

Animovaný Banner

salsa_dance
Letovisko Alanya

 Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Turecku je dnes Alanya. Je vlastně nejvýchodnějším koncem turecké Riviery a tím i nejvýchodnějším místem tureckého pobřeží běžně navštěvovaného turisty. Dál na východ začíná Turecko bez pásu moderních hotelů a bohatého turistického zázemí - pro někoho konec zajímavé dovolené, pro někoho začátek. Tato poloha dělá z města důležité turistické středisko, jehož centrum je dnes už zcela podřízeno právě potřebám turistů. Jsou zde cestovní kanceláře, hotely, penziony, autopůjčovny či banky, prostě vše co turista potřebuje.

Historická část Alanye připomíná i někdejší přítomnost pirátů. Nad městem ční mohutná pevnost. Z jejích širokých bašt se otevírá pohled na překrásnou Kleopatřinu pláž. Pláže v oblasti starého města jsou písčité až oblázkové, vstup do vody přes široké, místy vodou vymleté, pískovcové plošiny. Všechny hotely mají pravidelné spojení s centrem města, které svým koloritem orientálních bazarů láká rekreanty k výhodným nákupům. Transfer z letiště v Antalyi trvá asi 100 minut.

Alanya je ale také zajímavé město s mnohými památkami, z nichž dvě nejcharakterističtější jsou osmiboká Kyzylkule (Červená věž) a hrad s 6,5 km spletí hradeb. Tyto dvě památky patří k Alanyi stejně jako Hradčany či Karlův most k Praze - není-li na pohledu alespoň jedna z těchto památek, určitě to není pohled z Alanye.

Jednoznačná dominanta Alanye je pevnost, stojící na poloostrově v jižní části města. Pojem poloostrov ale nevystihuje dostatečně přesně jedinečnost této opevněné skály, vysoko se tyčící nad moře až do výšky 250 m a spojené s pevninou de facto pouze hradbami nebo nedobytnými skalami. Ostatně, hradeb je na pevnosti opravdu dost, téměř 6.5 km.

Pro svoji naprosto jedinečnou strategickou polohu byl poloostrov opevněný již v helénských dobách, kdy se nazýval Kandeleri. Současnou podobu však pevnosti vtiskli Seldžukové, především první seldžucký vládce Alanye Alaaddin Keykubat, který ji po získání města r. 1221 nechal přebudovat, takže měla 83 věží a 140 bašt, což je při její rozloze číslo naprosto neuvěřitelné. Bylo zde také vybudováno na 400 cisteren, aby zásobovali posádku i město vodou. Některé z nich se používají dodnes.

Hradby byly budovány velice důmyslně, takže pevnost byla de facto nedobytná. Její bezpečnosti věřil i její stavitel, takže si na ní nechal postavit palác. Dnes je zde muzeum, částečně pod otevřeným nebem.

 Pevnost je dodnes obývána. Na hlavní cestě (až nahoru vede silnice, po které jezdí auta a minibusy, dopravující turisty až na vrcholek) jsou dnes spíše turistické atrakce či hospůdky, ale kousek od hlavní cesty je už docela běžný život chudých lidí. Dodnes je zde pěstován bourec morušový, a proto můžeme postupně vidět celé zpracování hedvábí od rozmotávání kokonů přes barvení až po tkaní šál. Samozřejmě si je můžete na místě i koupit.

Nejen lidskými výtvory je toto město známé. Přímo pod hradem je jeskyně Damlatas, jejíž klima je blahodárně působí při léčbě astmatu. Tedy přesněji řečeno působilo. Při množství turistů, které jí dnes projdou, je v jeskyni léčivá atmosféra tak asi do 10 hodin dopoledne. Za návštěvu však rozhodně stojí. U vchodu do jeskyně začíná Kleopatra beach, Kleopatřina pláž, nejznámější pláž v okolí.

 
 
Destinace v oblasti


Apropos
Cayo_Largo
(c) 2021   Webdesign InternetPro Factory