Dovolená od nás   |   Cestovní pojištění   |   Kontakt   |   Last Minute tisk
DESTINACE
OKRUŽNÍ PLAVBY
POZNÁVACÍ OKRUHY
SPECIÁLNÍ NABÍDKA


Potápění na Kubě
Pro Kubu moře znamená všechno – historii, život i kulturu. Díky své strategické poloze v Karibském moři se brzy stala klíčovým místem pro lodní dopravu do Španělska. Z oněch dávných dob si Kuba zachovala vzácné poklady, ačkoliv žádný není vzácnější než samotná příroda s jejími barvami a rozmanitostí. Právě to činí z Kuby výjimečné místo pro milovníky potápění.

O
tevíráme dveře k tomuto tajemnému světu spolu s profesionálním servisem instruktorů potápění, kteří slouží jako průvodci při potápění, a s vybavením v souladu s požadavky mezinárodních federací potápění a s veškerými zárukami bezpečnosti. Toto vše včetně pohodlných hotelů v ideálních lokalitách u pobřeží a veškerým komfortem zaručuje optimální prostředí pro rekreační potápění.

S
třediska potápění jsou vybavena lékařskou službou a účinným záchranným systémem, který umožňuje rychlou přepravu do specializovaných národních nemocnic s hyperbarickými komorami ať už po zemi nebo vzduchem z Cayo Levisa nebo María La Gorda.



Přírodní podmínky
Kuba se nachází v severní části Karibského moře na vstupu do Golfského zálivu mezi Severní a Jižní Amerikou. Okolo severního pobřeží prochází známý golfský proud, ale k němu se přidávají další mořské proudy, jejichž vody společně přinášejí výživu pro mořské živočichy. Pobřeží Kuby je dlouhé přibližně 6000 km. Střídají se pláže s různými druhy písku, porosty kořenovníku a bažiny jak na severu tak na jihu. U vysokého pobřeží se nacházejí téměř vždy nejlepší místa pro potápění. Charakteristická místa zahrnují úseky pobřeží na severu od Punta de Gobernadores v Pinar del Río k Punta de Hicacón v Matanzasu a od Punta Maternillos v Camagüey k Punta de Quemado v Guantánamu na východním konci Kuby. Na jižním pobřeží nalezneme místa vhodná k potápění v Cabo Cruz v provincii Granma a od Punta María Aguilar v Sancti Spíritus do Punta Potreros v Matanzasu, kde se nachází Playa Girón a systém podmořských jeskyní v Ciénaga de Zapata, které poskytují úžasný zážitek pro podvodní speleology. Dalších 130 km pobřeží nalezneme mezi Cabo Francés a Cabo de San Antonio na poloostrově Guanahacabiles, světové rezervaci biosféry UNESCO, kde se nachází středisko potápění María La Gorda.

Mořské dno
Díky poloze a protáhlému tvaru Kuby jsou na jejím mořském dně zastoupeny téměř všechny druhy charakteristické pro Karibik včetně korálových útesů. Převažuje skalnaté dno, ale vyskytuje se i písek a další možnosti. Bahnité dno nevhodné pro potápění se vyskytuje u ústí řek. Například se nabízí více jak 120 potápěcích míst ve čtyřech hlavních zónách na západě země – Cayo Levisa, María La Gorda, Bahía de Cochinos a Caleta Buena, plus další místa provozovaná v hotelech Club Tropical na Varaderu, Rancho Luna v Cienfuegos a Costasur v Trinidadu. Na severu země je geologický základ ostrova nižší a stupňovitý, na jihu se nacházejí hluboké prolákliny s vertikálními stěnami.

Korály, ryby a život v moři
V důsledku tvaru mořského dna, relativně mělké hlouby a klimatických podmínek země za Obratníkem Raka je moře teplé a světlé, což představuje ideální podmínky pro život korýšů, mušlí a ryb. Korálové útesy nabízejí kontrastní barvy a rozmanité tvary a zároveň poskytují úkryt tisícům druhů ryb, z nichž 400 je poživatelných, dále bylo zjištěné 200 druhů mořských hub a 59 druhů korálů, 100 korýšů a 1400 druhů škeblí.

Teplota vzduchu, vody a hodiny slunečního svitu

Měsícled.ún.bř.dub.kv.čer.čerc.srp.záříříj.list.pros.
Teplota vzduchu (°C)23,122,924,125,127,127,628,428,428,127,724,623,5
Teplota vody (°C)24,624,324,625,326,227,328,028,528,327,526,325,2
Sluneční světlo1111,41212,613,213,513,313,012,411,811,210,9

Specializované služby ve vybraných střediscích potápění
 • šnorchl a potápění u korálových útesů
 • potápění u stěny
 • potápění u ztroskotaných lodí
 • noční potápění
 • potápění v zatopených jeskyních (pouze ve střediscích v Bahía de Cochinos a Caleta Buena, Península de Zapata a María La Gorda)
 • pronájem vybavení a pomůcek
 • kurs resort (s jedním a dvěma potopením)
 • kurs Open Water
 • kurs pro pokročilé
 • specializovaný kurs

  4 luxusní zóny pro potápění na Kubě
 • Jsou to místa pro potápění, která jsou považovaná za výjimečná v souvislosti s jedinečnou geografií Kuby a nejatraktivnější v Karibském moři.
 • Cayo Levisa je například malý ostrůvek s kokosovníky, kořenovníky a guaiabarami na severu provincie Pinar del Río.
 • María La Gorda, rovněž v nejzápadnější provincii, je výjimečná svým umístěním v rezervaci biosféry UNESCO, kde bujný život na souši soupeří s podmořským.
 • Výjimečné kvality jsou i místa v Zátoce Sviní a na Caleta Buena s neobyčejně atraktivní možností potápění v jeskyních.

  Cayo Levisa
  (25 míst potápění, 146 km od Havany)
  Před několika lety byl Cayo Levisa pouze cílem jednodenních výletů spojených s obědem připraveným z langust vylovených přímo z moře a připravovaných na pláži. V současné době na tomto idylickém ostrůvku stojí komfortní vila umožňující pobyt na jednom z nejprivilegovanějších zákoutí kubánského souostroví. Pláž s bílým pískem je dlouhá více než tři kilometry a chráněná korálovými bariérami. Útes je ohraničen 20 – 25 metry mělčiny do hlouby 30 – 39 metrů se skonem 45 a 60 stupňů. Korálová bariéra poskytuje mnoho atrakcí díky svým bizardním tvarům a archeologickým nalezištím a zde žijícím rybám. Pláž se svou přívětivou atmosférou a kompletním servisem slouží jak milovníkům potápění tak těm, kteří si chtějí odpočinout stranou od shonu světa.

  Doporučovaná místa na Cayo Levisa:
 • Arco de Ludovico (Ludvíkův oblouk). Příkrý svah do 20 do 40 metrů s nádherným obloukem z černého korálu a různobarevných mořských hub.
 • El Infierno (Peklo). Svislá stěna dosahující hloubky až 1000 m, která v hloubce 40 metrů červeně světélkuje.
 • La Corona de San Carlos (Koruna svatého Karla). Zóna s bohatým výskytem jedlých druhů ryb. Její přeplavání trvá 30 minut, proto je rozdělena na menší úseky.
 • Poza de tiburones (Žraločí kanál). Na tomto místě se dříve lovili žraloci a ačkoliv je v dnešní době není snadné zahlédnout, občas se objevují obrovské exempláře. Jsou již zvyklí na přítomnost lidí a nejsou nebezpeční. Ubytování: Hotel Cayo Levisa **

  María La Gorda
  (50 míst potápění, 304 km od Havany)
  Jedno z nejlepších míst pro potápění na Kubě. Výhodou je, že místa potápění jsou mnohem blíž k pobřeží, než je obvyklé, takže není třeba ztrácet čas plavbou. Pohodlné ubytování. Na María La Gorda je mezinárodní středisko potápění se všemi náležitostmi a kromě potápění samotného je možné se zde věnovat i dalším vodním sportům, zábavě a odpočinku. Barva vody v tomto místě je intenzívně modrá, což je místní zvláštnost. Dno je hluboké 200 až 1000 m a poskytuje výjimečnou příležitost k podmořskému fotografování díky viditelnosti až do 50 metrů. María La Gorda má stupňovité korálové dno vhodné pro potápění v různých úrovních, kde se vyskytují velké houby, medúzy a sasanky, barakudy, murény, andělské ryby, rejnoci, pargos, langusty a sezónně dokonce želvy a obří žraloci. Na poloostrově Guanahacabiles je možné spatřit množství ohrožených druhů.

  Doporučovaná místa na María La Gorda:
 • Yemayá. Zde se nachází podmořská jeskyňka hluboká 12 metrů, která ústí ve stěně hluboké 33 metrů pod hladinou moře. Řada druhů hub a elegantní bílé korály a množství druhů ryb a dalších mořských živočichů.
 • El Encanto (Kouzlo). Několik klikatých tunelů v hloubce od 18 do 25 metrů. Kombinuje se zde korál a písek, což dodává místu charakteristické zbarvení. Je snadné zahlédnout množství ryb, hub a řas. Místo je ideální pro potápění Open Water.
 • Acuario (Vodnář). Korálová chodba s písčitým dnem blízko u pobřeží v hloubce pouze 6 metrů s rozličnými druhy ryb vyskytujícími se ve velkých skupinách. Odborníci prohlašují, že se zde nacházejí všechny druhy žijící na Kubě.
 • La Cadena Misteriosa (Tajemný řetěz). Houby rozmanitých tvarů a barev jsou hojné na tomto místě ideálním pro potápění u stěny, kde se však občas vyskytují mírné proudy. Tvoří řetězec neznámého původu, který vede hluboko do zálivu.
 • Almirante (Admirál). Písčité dno, z něhož vyrůstá lesík z černého korálu. Žijí zde takzvaní mořští červi, kteří při hrabání v písku vytvářejí charakteristické pyramidy. Místo je atraktivní řadou děr poskytujících útočiště rybám. Místo je rovněž bohaté na řasy a houby.
 • Cabezo de Marcel (Marcelova skála). Místo je typické řadou skalisek v hloubce 17 metrů na západě a pouze 9 na východě. Obvyklé jsou útvary z tvrdého korálu a výskyt pestrých tropických ryb.
 • Las Cuevas de Pedro (Petrovy jeskyně). Toto místo je tvořenou dlouhou bariérou daleko od pobřeží s nedotčenou přírodou. Na místě, kde obvykle kotví lodi, se vyskytují hluboké průrvy a až 15 metrů dlouhé tunely. Viditelnost je zde dost dobrá vzhledem k otvorům ve stropech. Žijí zde kolonie hub, medúz a ryb. Stěna je zde naprosto svislá.
 • El Jardín de las Gorgonias (Zahrada medúz). Instruktoři obvykle využívají pohodlnou dostupnost tohoto místa pro dlouhá ponoření u malé stěny, která začíná v hloubce sedmi metrů a končí v 15 metrech útesem. Vyskytuje se řada druhů exotických ryb. Podmořská stezka vede skrz stěnu okolo řady průrev a úkrytů pro ryby, medúzy, řasy a korály.
 • El Salón de María (Mariin salón). Malá jeskyňka pod útesem v hloubce 18 metrů připomínající elegantní pokoj. Žijí zde houby a černé korály visící ze stropu. Výstup je rovnou nahoru nad útes pokrytý medúzami, neonovými rybami a dalšími, které jsou již zvyklé na přítomnost lidí.
 • El Paraíso Perdido (Ztracený ráj). Nejvzdálenější místo potápění María La Gorda. V některých úsecích stěna začíná v hloubce 25 až 30 metrů a klesá o dalších 30 metrů. Zajímavé jsou kaňony a chodbičky pokryté houbami, korály a medúzami a oživené pestrými druhy ryb.
 • Mobby Dick. Charakterizuje se značným počtem kaňonů ve stěně, kde se ukrývají kolonie ryb. Potápění se provádí v hloubce 30 metrů a hlavní atrakcí je řada průchodů a tunelů. Navzdory vzdálenosti od María La Gorda stojí za to shlédnout kuriózní skály na dně připomínající zkamenělé velryby spočívající v lesíku z černých korálů. Ubytování: María La Gorda **

  Zátoka Sviní: Playa Larga a Playa Girón
  (20 míst potápění, 177 km od Havany)
  Playa Larga je uvnitř Zátoky Sviní na poloostrově Zapata v provincii Matanzas. Po stejné cestě je možné dojet i k Playa Girón. Na obou místech fungují hotely Horizontes, které nabízejí ubytování pro tuto lokalitu a pro Caleta Buena 15 km odtud. Pod křišťálovými vodami Zátoky Sviní existuje velmi zajímavá zóna pro potápění velmi blízko od pobřeží. Díky ojedinělým podmořským jeskyním se nabízí speleopotápění, kteroužto možnost poskytuje také Caleta Buena. Podmořská stěna velmi blízko u pobřeží poskytuje zážitek z úžasné krajiny z korálů, medúz a řas s bujnou faunou. Poloostrov Zapata je největším útočištěm kubánské flóry a fauny, pro jejíž ochranu platí zvláštní pravidla, díky čemuž se zachovala v prakticky nedotčeném stavu.

  Doporučovaná místa Zátoka Sviní:
 • Punta Perdiz 1 a 2 (Koroptev), 150 m od pobřeží, korálové útesy a množství tropických ryb. Hlavní atrakcí jsou malé jeskyňky, potopené lodi a bohatá mořská flóra a fauna, díky čemuž je Punta Perdiz 2 nejnavštěvovanější destinací na Kubě. na obou místech se potápění provádí z malé pláže. Dno je stupňovité s prvním stupněm 12 m od pobřeží do hloubky 6 metrů, o 20 metrů dále je další hlubší stěna.
 • El Tanque. Atraktivní nepříliš hluboké místo vhodné zejména pro naprosté začátečníky.
 • El Cenote. Zatopená jeskyně v hloubce od asi 20 – 2 metrů do 70 – 80 metrů. Vodicí lano se nachází v hloubce 30 metrů a vede asi 800 m dlouhým tunelem, kde je možné pozorovat zajímavě utvářené stěny. Na hladině přírodního bazénu žije řada druhů mořských ryb a červených krabů. V prvních metrech je sladká voda, hlouběji slaná. Potápění v jeskyni je možné.
 • El Jaruco. Vzhledem k hloubce se doporučuje zkušeným potápěčům. Název pochází od potopené lodi blízko podmořské stěny. Potápění se provádí z hráze a už při vstupu do vody je hloubka 12 metrů. Převažují písčité útvary s koloniemi lastur a ryb, z nichž některé jsou velmi velké.
 • Las Canas. Pobřežní hráz se schůdky je výchozím místem pro potápění. Podmořská procházka se začíná ráno, kdy v zálivu obvykle nejsou proudy. Korálové skály a tropické ryby.
 • Los Cocos (Kokosy). Místo je ideální díky své blízkosti u hotelu Playa Girón a málo hluboké vodě. Na okraji stěny, kde se často vyskytují kočičí žraloci. Bohatě členěná stěna vytváří tunely a průrvy, vyskytují se korály, houby, řasy a typické ryby.
 • El Brinco 1 a 2 (Skok). Potápění se provádí z hráze se schůdky do hloubky asi 12 metrů. Stěna má svislé velmi hluboké úseky. Je možné pozorovat kolonie korálů, hub a barevných ryb. V Brinco 2 jsou velké 20 m dlouhé tunely v hloubce 15 až 30 metrů a skály.
 • El Ébano (Eben). Atraktivita tohoto místa spočívá v jeskyňkách, korálových útvarech a bohaté fauně. Ubytování v hotelech: Playa Girón **plus, Playa Larga **

  Caleta Buena
  (20 míst potápění, 15 km od Playa Girón, 192 km od Havany)
  Tato zóna pro potápění je nová destinace, kterou se rozšířily možnosti dalšího potápění. Pro ubytování slouží hotely Playa Girón a Playa Larga. K dispozici jsou zkušení instruktoři. Místa potápění jsou pečlivě vybrána a označena, některá vyžadují dopravu po moři, protože zasahují až ke Cayo Guano del Este několik námořních mil od pobřeží. Caleta Buena je chráněna hrází. I zde je možné se potápět v jeskyních.

  Doporučovaná místa na Caleta Buena:
 • La Corona de Maceo (Maceova koruna). Nejvyšší místo koruny se nachází v hloubce 16 metrů. Jde o velkou korálovou skálu oddělenou od stěny, kde žijí obrovské houby a medúzy.
 • Los Caňones (Kaňony). Toto místo se nachází u stěny v hloubce asi 20 metrů a hlavní atrakcí jsou průrvy a tunely vedoucí od pobřeží až daleko do zálivu. Žije zde řada typických druhů ryb, které zde nacházejí přirozenou ochranu.
 • El Cabezo – Caleta Buena (Podmořská skála). Narozdíl od ostatních se nachází přímo u základny ostrova v hloubce 13 metrů, proto je ideální pro začátečníky a málo zkušené potápěče. Nejzajímavější je zde korálová hora, kde žije mnoho druh ryb. Úžasným zážitkem je krmení murén a langust z ruky. Toto místo je blízko u Caleta Buena, přírodního bazénu s klidnou průhlednou vodou, kam je možné se dostat tunelem z otevřeného moře.
 • El Alto de las Pailas (Vysoký kotel). Z písčitého dna vystupují korálové útvary, některé z nich dosahují výšky až 10 metrů. Ideální msto pro pozorování podmořského života.


 • Možnosti potápění na Varaderu
  (32 míst potápění, 130 km od Havany)
  Nejslavnější kubánská pláž a nejnavštěvovanější letovisko v zemi 130 km od Havany na západním pobřeží poloostrova Hicacos, kde se rovněž nabízí potápění. Hlavní centra jsou: Diving Center – ACUA, BARRACUDA a MARINA GAVIOTA. V blízkosti hotelu Club Tropical je mezinárodní středisko potápění. Prostřednictvím cestovní kanceláře je možné zařídit potápění a přímo v hotelu jsou instruktoři, kteří vedou kursy pro začátečníky. Tento trénink potom umožní přístup k 32 místům potápění na Varaderu. Je zde mírně skloněné písčité dno s krásnými korálovými skalami a útesy v blízkosti přilehlých ostrůvků.
  Ubytování: Hotel Club Tropical ***

  Cienfuegos
  (46 míst potápění, 250 km od Havany)
  V této provincii uprostřed Kuby poskytuje dno rozmanitou flóru a faunu a řadu útesů, tunelů a dalších útvarů. Na dně leží řada vraků, jež je možné spatřit na 46 místech. Kuriozitou je korálový sloup známý jako Notre Dame dosahující výšky šesti metrů. Východiskem je hotel Rancho Luna stojící na malé pláži v zátoce.
  Ubytování: Hotel Rancho Luna **

  Playa María Aguilar, Trinidad
  (21 míst potápění, 335 km od Havany)
  Nachází se na jihu provincie Sancti Spíritus, ve velmi přitažlivé oblasti. na pláži María Aguilar stojí hotel Costasur poskytující možnosti potápění.
  Ubytování: Hotel Costasur ***

        

   
   
  Destinace v oblasti


  Apropos
  (c) 2024   Webdesign InternetPro Factory