Dovolená od nás   |   Cestovní pojištění   |   Kontakt   |   Last Minute tisk
DESTINACE
OKRUŽNÍ PLAVBY
POZNÁVACÍ OKRUHY
SPECIÁLNÍ NABÍDKA


Praktické informace

Banky
Banky mají otevřeno od pondělí do pátku (9.00 - 14.00 hodin). V sobotu a v neděli je zavřeno.

Bezpečnost
Přestože je Španělsko nechvalně známé jako působiště zlodějů "kapsářů", na Mallorce je údajně nejnižší kriminalita v celé zemi. Počet trestných činů za rok by se prý dal spočítat na prstech jedné ruky. Přesto však doporučujeme si v hotelu pronajmout bezpečnostní trezor a uložit tam valuty, šeky, letenky a cestovní doklady. Větší obnos peněz si vždy rozdělte a uschovejte na několika místech. Při ztrátě cestovního pasu je nutné sepsat protokol na místní policii, kde vám také vystaví provizorní cestovní doklad.

Cestovní doklady
Do Španělska, tj. i na Mallorku, lze vycestovat na základě průkazu totožnosti nebo cestovního pasu. Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty (vydávané od července 2000) se strojově čitelnou zónou. 

Čas
Ve Španělsku i na Baleárech platí středoevropský čas s letní a zimní variantou. Jižní národy však mají odlišné pojetí času než mají Středoevropané. Parné letní počasí určuje nejen čas oběda i večeře, ale i pracovní dobu domorodců a životní rytmus. Menorčané začínají pracovat kolem 9 či 10 hodiny ranní, posnídají obvykle až v práci okolo 11 hodiny. V poledne (14 - 16 hodin) Španělé důsledně dodržují polední klid neboli siestu, kdy odpočívají a společně poobědvají s rodinou či přáteli. V době poledního klidu je zavřená většina muzeí, obchodů a kanceláří, v hotelech a restauracích se siesta samozřejmě nedodržuje. Poté se vrátí do práce a pracují až do večera. Kolem 22 až 23 hodiny si vychutnají společně večeři a většinou zajdou ještě "na skleničku" nebo se baví v místních barech až do brzkých ranních hodin. Diskotéky a noční bary se začínají zaplňovat nejdříve v jednu hodinu. Menorčané vyrážejí za noční zábavou především v pátek a v sobotu.

Doprava
- autem
Mallorská policie uznává český řidičský průkaz, datum vydání však musí být starší než 3 roky. Na Mallorce existuje jediná dálnice, která spojuje hlavní město Palma de Mallorca s městečkem Inca, které se nachází přibližně ve středu ostrova. Dále na sever se dostanete po hlavní silnici. Tato hlavní komunikační tepna má celou řadu odboček na pobřeží a do okolních vesnic a letovisek. Některé vedlejší silnice jsou poměrně úzké a mají spoustu zrádných zatáček. Proto doporučujeme jezdit velmi pomalu a před zatáčkou raději zatroubit. Maximální povolená rychlost je 90 km/hod., v obci 50 km/hod. Povinností všech cestujících je používání bezpečnostních pásů. Pokuty jsou vysoké. Parkování ve městě je problematické, místa určená k parkování jsou na silnici označena modrým pruhem. Parkujete-li v placené zóně, je nutné zaplatit u nejbližšího parkovacího automatu. Policie na Mallorce nedává tzv. "botičku", ale auto nechá rovnou odtáhnout. V takovém případě najdete místo svého vozu na zemi jen malý papírek s telefonním číslem, na které máte volat. Na nejbližší policii zaplatíte pokutu a poté se na vlastní náklady vypravíte pro své auto. Upozornění: nikdy nenechávejte v autě cenné věci a doklady.
- autobusem
Na Mallorce existuje pravidelné autobusové spojení mezi hlavním městem Palma de Mallorca, dalšími městy i turistickými letovisky. Jízdní řád je vyvěšen na zastávkách, v recepcích hotelů a najdete ho i v denním tisku. Ve všední den jede autobus několikrát denně, o víkendu je provoz částečně omezen. Chcete-li jet autobusem na výlet, doporučujeme zakoupit výlet u některé z mnoha cestovních kanceláří. 
- taxíkem
Na letišti a ve větších obcích existují stanoviště taxíků. Na ostrově existuje také služba tzv. radio-taxi, která je v provozu 24 hodin. Taxíka vám samozřejmě zavolají i z kterékoli restaurace či hotelu. Taxikáři na Mallorce nepoužívají taxametry, ale účtují podle přesně stanovených ceníků. Ceny mezi letovisky i městy jsou tedy přesně dány a taxíkář vám ceník na vyžádání předem ochotně ukáže. Smlouvání o cenu není možné. Místní taxikáři se rozhodně nesnaží turisty oklamat, mají však minimální nástupní taxu. Taxikář nemusí být připoután, Vy však ano. Pouze v hlavním městě Palma se používají taxametry.
- trajektem
V letní sezóně funguje pravidelná doprava mezi ostrovy Mallorca a Menorca. Trajekt společnosti "Iscomar" vyjíždí z přístavu ze Ciutadelly a končí v severovýchodním letovisku Alcúdia. Trajekty vyplouvají 2x denně, plavba potrvá 3,5 hodin (dle počasí). Cena lodního lístku je cca. 4 500 PTS.

Elektrické napětí
Většina větších hotelů má elektrické zásuvky o napětí 220 V, výjimkou jsou pouze menší, starší hotýlky (125 V), kde je třeba zakoupit adaptér (adaptador), je k dostání v každém obchodě s elektrickými spotřebiči.

Informace pro turisty
Veškeré potřebné informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích získáte v turistických informačních kancelářích Oficina de Información Turística v hlavním městě i turistických letoviscích. K dispozici jsou i plánky míst a cizojazyčné prospekty.

Lékařská péče
Česká republika nemá se Španělskem dohodu o poskytování bezplatné zdravotní lékařské péče. Doporučujeme uzavřít před odjezdem pojištění léčebných výloh v zahraničí a úrazu u některé z českých nebo zahraničních pojišťoven. U lékaře zaplatíte ošetření nebo konzultaci v hotovosti a na základě pojistné smlouvy obdržíte částku od Vaší pojišťovny po návratu zpět. Předepsané léky pacient opět zaplatí a po návratu uplatňuje nárok na proplacení u příslušné pojišťovny. Vyžadujte vždy lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení, protože na základě těchto dokladů vám zaplacenou sumu po návratu domů uhradí vaše pojišťovna. Z každé recepce hotelu vám kdykoli ochotně zavolají lékaře.

Lékárny
Lékárny (farmacia) jsou označeny zelenobílým křížem a ve všední den jsou otevřeny od 9.00 - 13.30 a 16.30 - 20.00, v sobotu od 9.00 - 13.00 hodin. I léky předepsané lékařem je třeba vždy zaplatit v hotovosti (požadujte potvrzení o zaplacení).

Měna a směna peněz
Ve Španělsku, tj. i na Mallorce se platí Eurem (EUR).

Směnárny (cambio) najdete v recepcích hotelů, cestovních kancelářích, často i v půjčovnách aut a malých kancelářích u pláží.
Banky (bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00 hodin.
Denní kurzy výměny valut najdete v každé bance, směnárně a hotelu. Banky si při výměně účtují tzv. manipulační poplatek (comisión), proto doporučujeme měnit peníze v četných směnárnách či cestovních kancelářích, které si obvykle poplatek neúčtují. Na panelu s vypsanými denními kurzy jednotlivých měn mají uvedeno sin comisión. Banky přijímají všechny obvyklé druhy cestovních šeků. U vchodu do banky je obvykle umístěn i bankomat (telebanco). Většina hotelů, restaurací, větších obchodů i půjčoven aut přijímá i platbu mezinárodní kreditní kartou.

Nákupy
V hlavním městě Palma de Mallorca najdete pěší zónu s množstvím značkových obchodů. Typickými suvenýry jsou kožené výrobky, keramika, mallorské perly a bylinkové likéry. Dlouhodobou tradici má na Mallorce výroba kožených výrobků (kabelky, pásky, vesty, bundy). Mallorca je proslavená výrobou umělých perel, které výhodně nakoupíte v prodejně továrny v Manacoru. Ženy, které si potrpí na originální oblečení, jistě neodolají a zakoupí si některý z lehkých a vzdušných letních modelů, které nabízejí obchody po celém ostrově. Chcete-li si odvézt domů některou z kulinářských specialit, kupte si místní gin Xoriguer (vyráběný na sousedním ostrově Menorca) nebo sladký koláč ve tvaru šneka (ensaimada).

Obchody
Otevírací doba obchodů je od 9,30 - 13.00 a od 17,00 - 20,00 hodin. V době od 13 do 17 hodin dodržují Španělé důsledně polední klid neboli "siestu". V sobotu odpoledne, v neděli a o svátcích jsou obchody ve vnitrozemí a ve městech většinou zavřeny, výjimkou jsou turistická střediska, kde si majitelé sami stanoví svou otevírací dobu. Supermarkety mají většinou otevřeno od 9 hodin bez polední přestávky až do 21 hodin.

Oblečení
V červenci a srpnu doporučujeme vzít s sebou lehké letní oblečení, i noci bývají velmi teplé. V květnu, červnu, září a říjnu je větší rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci, proto přibalte do kufru i lehký svetr a dlouhé kalhoty. Dejte pozor i na pobyt v klimatizované místnosti, rozpálené tělo těžce snáší změnu teploty a brzy se může projevit bolest v krku. Samozřejmě nelze podceňovat ani vliv slunečního záření, klobouk a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem by měl být naprostou samozřejmostí. Pokud se chystáte navštívit i menší romantické zátoky se skalnatými útesy, určitě si s sebou přivezte i botičky do vody, které vás spolehlivě ochrání před šlápnutím na mořského ježka či škrábnutím o ostrý skalní útes.

Pitná voda
Voda (agua) z vodovodu je sice údajně zdravotně nezávadná, ale není vůbec chutná, často má dokonce slanou chuť. Vodu na vaření a pití doporučujeme zakoupit v supermarketu.

Politika
Od roku 1983 tvoří Baleárské ostrovy jednu ze 17 autonomních oblastí Španělska. Vláda Baleárského souostroví sídlí v Palma de Mallorca. Všechny Baleárské ostrovy mají ještě Ostrovní radu (Consell Insular), která se skládá ze zástupců vedoucích politických stran. Vedle Ostrovní rady rozhodují o komunálních záležitostech také obecní úřady a starostové jednotlivých měst.

Pošty
Poštovní známky (sellos) zakoupíte na každé poště (correos), novinových stáncích (tabacalera či tabacos), popř. v hotelové recepci.  Pošty najdete v hlavním městě i dalších městech a letoviscích.

Pronájem aut
Přírodní krásy a kulturní památky ostrova poznáte nejlépe, pokud si pronajmete automobil. Na Mallorce existují stovky půjčoven aut, pronájem auta je levnější než na pevnině. Známé značky jako Avis a Betacar bývají dražší, umožňují však vypůjčení aut již na letišti. Ve všech turistických letoviscích však najdete spoustu menších půjčoven, kde se dá auto pronajmout levněji. Všeobecně však platí tato pravidla: minimální doba pronájmu je 24 hodin, cena zahrnuje půjčovné, základní havarijní pojištění, DPH a neomezený počet kilometrů. S vyšším počtem dnů pronájmu cena mírně klesá. Zvláštní služby - pronájem dětských sedaček, střešní zahrádka a druhý řidič se připlácejí. Benzín si hradí každý zákazník sám, většina půjčoven vyžaduje vratnou zálohu. Auto vám v určenou hodinu přistaví k hotelu či apartmánům a pracovník půjčovny s vámi vyplní smlouvu o pronájmu. Potřebujete řidičský průkaz skupiny B a cestovní pas. Minimální věk řidiče je 21 let a řidičský průkaz musí vlastnit aspoň 3 roky. Za pronájem se samozřejmě platí předem, obvykle lze platit i kreditní kartou. Půjčit si auto se však na Mallorce určitě vyplatí, protože vám umožní poznat zajímavá místa ostrova.

Restaurace
Na ostrově najdete celou řadu výborných restaurací. Zastáncem tradiční mallorské kuchyně a původních receptů jsou hlavně stylové hospůdky na vesnicích a městech. Typickým pokrmem jsou speciality ze zeleniny, ryb a mořských živočichů. Velmi dobré restaurace a hospůdky najdete v historických centrech měst, restaurace v pobřežních letoviscích mají většinou již komerční nádech a nemají mnoho společného s tradiční místní kuchyní. V každém turistickém středisku najdete restaurace s nejrůznějšími druhy kuchyní - španělskou, francouzskou, německou, anglickou, čínskou, italskou, apod. Také cenové kategorie jsou jsou různé. Ceníky jsou vyvěšeny před restaurací. Jídelní lístky jsou psány minimálně ve dvou jazycích. U levnějších restaurací typu "fast food", " barbacoa", či "pizzería" bývají na vývěskách nejen ceny a názvy jídel, ale i jejich fotografie. K nejdražším restauracím patří ty, které leží mimo turistické oblasti. Jsou to tzv. fincas (většinou historické usedlosti s velkými pozemky) v překrásných zahradách. V době oběda nabízejí restaurace cenově výhodné "menu del día" (menu dne).

Spropitné
V restauracích, hotelech či taxících se běžně nechává asi 5 - 10 % spropitného (propina). Při placení v restauraci vám přinesou na talířku účet, na který položíte příslušný obnos a číšník vám na něm přinese drobné zpět. Vy mu před ochodem můžete nechat na talířku dle vlastního uvážení a spokojenosti nějaké drobné.

Telefonování
Směrovací kód při volání do ciziny je 00, po signálu volte předvolbu do České republiky 420, následuje předčíslí města bez nuly a číslo volaného. Telefonovat lze z hotelového pokoje či recepce (nejdražší varianta), z telefonního úřadu (locutorio) nebo z telefonního automatu, které fungují na mince nebo na telefonní kartu (tarjeta telefónica). Telefonní karty zakoupíte na poště nebo ve stáncích s nápisem Tabacos. Spojení mobilníni telefony našich operátorů na Mallorce fungují.

Trhy
Městské trhy se konají každý den (kromě neděle) na různých místech na ostrově. Na trhu najdete čerstvé ovoce, zeleninu, oblečení, boty a potřeby pro domácnost. Trhy se konají vždy dopoledne, doporučujeme dávat pozor na peníze, fotoaparáty a doklady.

 
 
Destinace v oblasti


Apropos
(c) 2024   Webdesign InternetPro Factory