Dovolená od nás   |   Nabídka Letenek   |   Cestovní pojištění   |   Kontakt tisk
DESTINACE
OKRUŽNÍ PLAVBY
POZNÁVACÍ OKRUHY
SPECIÁLNÍ NABÍDKA

Animovaný Banner

salsa_dance
Praktické informace
Ostrov rozdělený na dvě části – Haity a Dominikánskou republiku je spojovaný nejčastěji se slovem Karibik. Pokud rádi trávíte dovolenou bez velkých výdajů navíc, je to právě tady. Hotelové komplexy u bílých pláží v tropické zeleni nabízejí program All inclusive a bohatý hotelový servis výletů a všech možných sportů ve všech částech tohoto velkého ostrova.

Všeobecné informace
: Ostrovní stát v Karibském moři, rozkládající se ve východní části ostrova Haiti a na řadě nevelkých ostrovů v Karibském moři. Byl objeven v r. 1492 Kryštofem Kolumbem. Do roku 1795 byla Dominikánská republika španělskou kolonií, pak střídavě pod vládou Francie, Haiti a Španělska. Od roku 1865 samostatný stát. Obyvatelstvo tvoří z větší části mulati a černošské obyvatelstvo, bílých kreolů je asi pětina (asi 9 mil. obyvatel).

Dominikánská republika - praktické rady a postřehy
:
Doporučujeme přečíst si před cestou nějakého průvodce. Tyto rady nemají za cíl vás od návštěvy této krásné země odradit. Naopak chceme, abyste vaši dovolenou strávili co možná nejpříjemněji a uvidíte, že se do Dominikánské republiky určitě rádi vrátíte!
Cesta letadlem do Dominikánské republiky trvá asi 10-12 hodin. Po příletu vás uvítají tóny merengue a příval vlhkého, teplého vzduchu, ale na obojí si rychle zvyknete. Víza nepotřebujete, po příletu si zakoupíte turistickou kartu za 10 USD/os.

Peníze
: Dominikánské peso se nesmí vyvážet, výměna je možná ve všech bankách a hotelových směnárnách. Běžné kreditní karty jsou akceptovány, nejsou přijímány Euro šeky.

Náboženství
: katolické

Dominikánci
: Jsou milí, přívětiví a za všechno (např. za radu kudy k bance) chtějí peníze. Vědí, že každý, kdo k nim může přiletět je milionář a podle toho se chovají. Další jejich obdivuhodnou vlastností je naprostá netečnost vůči problémům, jejich nejčastější slovo je MANJANA, což má mnoho významů, od významu později, zítra, někdy až po nikdy. Co tím kdo právě myslí, zvážíte sami. Bohužel to nejčastěji znamená nikdy.

Místní čas
: V letních měsících –6 hod oproti evropskému času, po zbytek roku –5 hod.

Napětí: 110 V / 60 Hz (nutno použít adaptér)

Klimatické podmínky: Panuje zde horké tropické podnebí, které přináší i velké množství srážek (turistická sezóna – květen až říjen 28-30°C, vrcholná sezóna – listopad až duben 25-29°C).

Zdravotnická péče: Státní nemocnice (tzv. General Hospital) jsou bezplatné, soukromé kliniky si účtují denní sazbu. Při onemocnění se ohlaste v recepci hotelu (často mají vlastního lékaře), při nehodě ihned volejte velvyslanectví. Lékařská péče je dobrá, ale vyplatí se mít s sebou vlastní lékárničku (jak léky, tak drogistické zboží jsou v Dominikánské republice těžko k sehnání). Očkování není povinné.

Kriminalita: Dle vyjádření místních policistů prakticky neexistuje, když tak většinou kradou cizinci mezi sebou.

Úřední jazyk
: španělština, angličtina

Otevírací doba: Obchody mají otevřeno od 9 do 20 hod (menší obchůdky a obchody se suvenýry i déle), banky po-pá od 8,30 do 17 hod.

Pošta telefon: Poštovní známky vydávají hotelové recepce (doručení dopisu cca 3 týdny). Telefonní spojení probíhá přes Codetel (provozní doba 8 – 22 hod., 3 min. cca 12 USD). Hotely často účtují vyšší poplatky.

Internet: Téměř na každém kroku jsou internetové kavárny, odkud je možné za celkem rozumný peníz komunikovat s domovinou.

Jídlo a restaurace
: V hotelových kuchyních je připravována mezinárodní kuchyně s prvky místních specialit, restaurace nabízejí jídla vesměs kreolská. Velmi rozšířeným nápojem je pivo, oblíbené jsou nápoje z rumu a nejrůznější koktejly. Nápoje domácího původu jsou velmi levné (dovezené – víno, whisky – naopak značně drahé). Základem většiny jídel je rýže, fazole, vařené banány a rozmanité druhy masa. Restaurante-Criollo jsou domácí restaurace s místní kuchyní, vesměs velmi výhodné, teplé kuchyně či stánky s fritovanými těstovinami a zeleninou (např. maniok, vařené banány) jsou označeny Freidurias, sladká domácí jídla najdete v restauraci s názvem Dulceria.

Ubytování: Do kategorií hotelů *, **, *** doporučujeme si sebou vzít: el. přístroj proti komárům, sprej proti lezoucímu hmyzu, jedincům s přecitlivělostí na čistotu dále: Savo na dezinfekci koupelny a WC, prostěradlo, popř. polštářové povlečení. U hotelů nad *** nemusíte mít žádné obavy, jsou to velice elegantní, čisté a dobře vedené hotely se všemi potřebnými standardními službami. Hotely ***** vynikají velkou kvalitou a uspokojí nejnáročněji klienty.

Suvenýry
: Oblíbené jsou šperky z jantaru nebo tyrkysu zvaného larimar, černý korál, umělecké výrobky z kůže, mušlí, slámy a dřeva, přírodní rum, doutníky, obrázky malované naivní kresbou podle haitského vzoru, hudební kazety s tradiční hudbou merengue atd.

Cestování / půjčení auta: K půjčení auta je třeba mezinárodní řidičský průkaz a věk nad 21 let. Pokud neplatíte kreditní kartou, je nutné složit relativně vysokou kauci. Jezdí se vpravo, ale bez jakýchkoliv pravidel. Například používání blinkrů, pokud je auta vůbec mají se považuje za naprostou zbytečnost, předjíždění z kterékoli strany na stranu také, nerespektování semaforů bývá zcela běžné.  V Dominikánské republice existuje hustá autobusová siť spojující prakticky všechna místa (autobusy velkých privátních společností jsou velmi komfortní), městské autobusy bývají často přeplněné. Výhodné jsou taxíky jezdící jako "publicos".

Koupání, opalování, pláže ...
Nezapomeňte si rozhodně ploutve, potápěčskou masku a šnorchl, popř. podvodní fotoaparát – určitě nebudete litovat. Doporučujeme kvalitní opalovací přípravky vyššího faktoru. Pláže jsou udržované, krásné, čisté. Přesně takové, jaké očekáváte. Pokud to není v popisu hotelu uvedeno, platí se za slunečníky a lehátka (cca 1 USD).

Výlety:  Než si zakoupíte nějaký výlet (doporučujeme na ostrov Cayo Levantado, kde se natáčela známá reklama na Rum Bacardi) projděte si Turist Office v okolí a poptejte se. Pokud se domluvíte v partě, je levnější najmout si taxi a vše předem domluvit. Taxi (vozy kategorie Hyundai H1, jsou klimatizované a vcelku nové). Pokud úspěšně smlouváte může vás takový výlet přijít taxíkem ze Sosui na cca 25 USD/osobu se snídaní a občerstvením během cesty. Ale to už záleží na vás ...

Další zajímavosti: Nejoblíbenější zábavou jsou kohoutí zápasy. Konají se zásadně v neděli, každá vesnice má svou kohoutí arénu a na vítěze jsou uzavírány velké sázky.

Sport: Ve velké míře se pěstují vodní sporty (potápění, surfing, plachtění, jachty, apod.). Nejpříhodnějším místem na koupání je např. několikakilometrová pláž Playa Dorada na severu ostrova či palmami lemované bílé pláže v jeho východní části, k potápění je ideální Sosue (= Karibská Ibiza). Některé druhy vodních sportů jsou po určitou denní dobou zdarma (nutno se informovat u delegáta). Národním sportem je baseball.

Zábava a noční život: Dominikánci milují noční život, každý večer se někde tančí a oslavuje (merengue můžete tančit všude – na ulici, pláži, v disko–klubech). K většině hotelů patří každodenní program, bary a kasina ve městech bývají otevřeny pozdě do noci. Naším tipem je návštěva slavné jeskynní restaurace Meson de la Cava v Santo Domingu a diskotéky Bella Blue.

Upozornění
: Za všechny služby je očekáváno spropitné. Nezapomeňte přípravky proti hmyzu.
 
 
Destinace v oblasti


Apropos
Cayo_Largo
(c) 2021   Webdesign InternetPro Factory