Dovolená od nás   |   Cestovní pojištění   |   Kontakt   |   Last Minute tisk
DESTINACE
OKRUŽNÍ PLAVBY
POZNÁVACÍ OKRUHY
SPECIÁLNÍ NABÍDKA

Animovaný Banner

salsa_dance
Santiago de Cuba

Město, které je odjakživa největším rivalem Havany v literatuře, hudbě i politice. Dnes je to druhé největší kubánské město (500.000 obyvatel) a na rozdíl od jiných měst Kuby je tu cítit karibský ráz s výrazným vlivem bývalých francouzských osadníků a Haiťanů. Santiago je pulsujícím pestrobarevným městem, jehož historie si v ničem nezadá s historií hlavního města. Zásadní historicko-kulturní hodnoty a příslovečná pohostinnost obyvatel a jejich veselý a hlučný temperament charakterizují tuto jihovýchodní provincii, která je díky své poloze a etnickým kořenům považována za hlavní město Karibské oblasti. Najdete tu nejstarší kubánské paláce i originální muzea.


Vznik města spadá do roku 1514. Bylo založeno Diegem Velázquezem de Cuéllar. O dva roky později město téměř úplně zničil požár. Jeho obyvatelé jej rychle obnovili a již v roce 1528 mělo město i svou první katedrálu. Pojmenováno bylo podle Santiaga, sv. Jakuba, španělského patrona. Těžba zlata a mědi a pěstování kávy představují největší rozmach koloniální slávy tohoto města. Město bylo ale neustále ohrožovaného korzáry, piráty a nepřáteli španělské metropole, což si vynutilo intenzívní opevňovací práce. Jejich výsledek, hrad Castillo de San Pedro de la Roca, byl prohlášen UNESCO v roce 1997 kulturním dědictvím lidstva. Tento hrad, místními nazývaný prostě El Morro, spolu s hradem Estrella a pevností La Solapa  jsou nejkomplexnějším a největším příkladem renesančního vojenského inženýrství Evropy použitého v podmínkách karibské kolonie. Historické centrum města pod těmito pevnostmi si uchovává charakter typické koloniální architektury s andaluskými a maurskými prvky, v níž vyniká dům Diega Velázqueze, metropolitní katedrála a dvě nejpopulárnější tepny města: ulice Enramada a Padre Pico.

V 19. století se město stalo centrem národně osvobozeneckého boje proti Španělům. V letech 1868 – 1898 zde proběhlo několik bitev, z nichž některých se účastnil místní nejslavnější rodák Antonio Maceo – je po něm pojmenováno několik místních památek.

 V 50. letech 20. století se Santiago stalo jedním z center ozbrojeného odporu proti chráněnci USA diktátorovi Fulgenciu Batistovi. Za počátek Castrovy revoluce se pak počítá jeho nezdařený útok z roku 1953 za podpory místních obyvatel na kasárna Moncada, která byla v té době druhou největší vládní posádkou v zemi. Špatně zorganizovaný útok hrstky mizerně vyzbrojených povstalců byl rychle potlačen a většina jeho aktérů v následujících hodinách brutálně zmasakrována (mezi jinými i Castrův přítel Ábel Santamaria) a samotný Castro byl uvězněn, nicméně soudní proces proměnil díky svému řečnickému umění v manifest revoluce. Všechny tyto události nepochybně dále pobouřily veřejné mínění a v průběhu dalších bojů bylo Santiago důležitým centrem rebelů. Za okamžik vítězství revoluce se pak počítá jeho první projev, který si občané mohli vyslechnout 1.1.1954 z balkónu místní radnice. Na počest působení Santiaga v tomto období se město dodnes pyšní titulem „Město hrdina kubánské republiky“, což je zde patrné téměř na každém kroku v množství pomníků a plakátů připomínajících revoluční události.

Dnešní Santiago je městem, kde se mísí stylová latinskoamerická hudba se zvuky klaksonů z letitých automobilů, kterých je zde více než kde jinde na Kubě. Pouliční koncerty lákají turisty k poslechu a samozřejmě taky k naučení se základních prvků tance salsy a rumby spojené s popíjením skvělého rumu a kouřením jedinečných doutníku. K dispozici je taky řada restaurací i oficiálních míst (Casa de la Trova), kde se večer co večer konají hudební představení nebývalých kvalit. V červenci se zde navíc koná výroční hudební karneval, který je svou živostí, autenticitou a barvitostí považovány za nejlepší na Kubě. Pro karneval jsou typické čínské trumpety, povozy a průvody doprovázené strhávajícím tancem. Santiago de Cuba je právoplatnou kolébkou téměř všech kubánských hudebních žánrů, hudba je na Kubě totiž duše a podstata. Je známá jako kolébka son a bolera, kde tradiční píseň a sborový zpěv mají hluboké kořeny. Z kubánské půdy vzešli hudební velikáni jako například Sindo Garay, Nico Saquito, Eliades Cochoa nebo Compay Segundo.

 Santiago de Cuba je ve styku jak s mořem, tak s horami, jelikož se rozkládá kolem obrovského zálivu zaplavovaném Karibským mořem v pozadí a v okolí pásu důstojných hor Sierry Maestry, které město obklopují. To vytváří teplé a vlhké podnebí a zároveň umožňuje obdivovat nádhernou krajinu s bohatou skladbou městských, přírodních a mořských prvků.

Jeho nepravidelný povrch přispěl k rozvoji městské scenérie, v níž třídy a ulice stoupají do výšky anebo se ubírají směrem dolů mezi mořem a horami. Ve městě se setkávají rozličné architektonické slohy, od nezbytného baroka po ryzí neoklasicismus. Velice zajímavé jsou také stromové parky, ulice se schodišti, koloniální stavby s obrovskými okenicemi a stěsnanými balkóny. V Santiagu se zachovaly architektonické skvosty jako například nejstarší zděný koloniální dům postavený na americkém kontinentě, první kubánská katedrála, první povrchový měděné doly nebo první muzeum v zemi. Pomineme – li krásy vzešlé z města, Santiago de Cuba by nemělo pověst, jakou má, kdyby nebylo jeho spontánních, veselých a přirozených obyvatel, nebo jeho hor, zvlněných údolí a kopců s bujnou vegetací. Santiago je mimořádné město, v němž se mísí všelijaké hodnoty a lákadla, která návštěvníkům umožňují dostat se do kontaktu s jedinečností jeho obyvatel, kultury a minulosti; a to vše na úžasném pozadí exotické přírody.
 
 
Destinace v oblasti


Apropos
Cayo_Largo
(c) 2023   Webdesign InternetPro Factory